среда, 21. децембар 2011.

Bandar


Familija: Percidae
Rod: Perca
Latinski naziv: Perca fluviatilis L. 1758
Lokalni nazivi: buljež, grgeč, okan
Maksimalna težina: 2 kg
Maksimalna duzina: 50 cm
Vreme mresta: mart - maj

Navike, stanište, rasprostranjenost:


Životni vek i brzina rasta grgeča umnogome zavise od uslova staništa u kome živi. A može živeti u najrazličitijim staništima: u maloj, brzoj reci (npr.Mlava), u velikoj reci(Dunav), u bari (Craska, Obedska, Provala), i močvari, u dubokom jezeru (Vlasinsko, Bodensko), pa i u priobaljima slabo oslanjenih mora (Baltik). Najviše trenutno stabilno stanište grgeča kod nas je Vlasinsko jesero. Pri dužini od 4-7mm hrane se račićima, planktonima. Pri dužini od 40-50mm prelazi polako na ishranu sitnim bezkičmenjacima faune dna: larve insekata, preteĹľno komaraca, tubifeks. Dostizanjem dužine od 13-15 cm grgeči se hrane ribama.


Posle izvaljivanja, mladj je u mirnim delovima priobalja. Kako se plivački osposobljava, kreće ka otvorenoj vodi, u ishranu planktonom pri površini. Početkom leta, pri veličini od oko 5 cm, vraća se u priobalje ili na dno do dubine od oko 3m i prelazi na ishranu faune dna. Tu boravi do kasne jeseni, kad sa padom temperature polako odlaze ka dubinama gde će prezimiti. Preživljavanje zavisi od uspeha u ishrani tokom prve godine života. Odrasli grgeči su često usamljeni, ali u mladosti love plen i kao jatni predatori. Njihova brzina plivanja i ubrzanje nisu impozantni, te im pojedinačno većina riba lako umakne, ali mogu da koriste kolektivni lov u jatu, kad ono što promakne jednome može naleteti sledećem lovcu. Love isključivo danju, najviše u zoru i sumrak, ali i preko dana, zavisno od potrebe za hranom i mogućnosti zadovoljenja, tj. količine dostupne hrane. Noć provode u plitkoj priobalnoj vodi na dnu, potpuno neaktivni. Sa dolaskom noći i polaskom na počinak jato se raspada, da bi se izjutra opet formiralo. Odrasli grgeči zimi, iz dubina, periodično dolaze u pliće delove da nešto s nogu ulove i pojedu, pa se zatim ponovo vraćaju u dubinu. O vrstama koje grgeč više koristi u ishrani, kao i o veličini plena nema mnogo podataka.

Opis i građa:


Grgeč je u mladosti izdužen. S godinama mu visina tela raste, a posebno kod jezerskih, dugoživecih, matorih jedinki. Glava je proporcionalna telu i nosi snažna usta. Sva peraja, posebno repno, dobro su razvijena, a oba ledjna su nešto viša kod grgeča iz tekućih voda.Telo pokrivaju sitne ktenoidne krljušti. Kolorit je kod našeg grgeča u osnovi zelenkasto zućkast, sa vertikalnim crnim prugama (od 5 do 8)duž bokova tela. Nijanse boje tela, broj i debljina pruga mogu varirati i u okviru istog staništa. U našem podneblju, životni vek grgeča varira od populacije do populacije. U pojedinim populacijama njihov životni vek jedva da prede 6-7 godina. Ipak ima populacija u kojima se mogu sresti i mnogo stariji.

Razmnožavanje:


Ženke imaju samo jedan jajnik, nastao spajanjem prvobitna dva. Posebni jajovodi ne postoje. Mrest se odvija na različitim područjima pa i na raznim dubinama. Glavni stimulator mresta je porast temperature. Mrest se obavlja i danju i noću, a traje od nedelju do mesec dana, obicno 10-14 dana. Na mresna područja dolaze najpre mužjaci, tek 2-3 dana kasnije ženke. One plivaju tamo amo bez ikakvog smisla (osim da privuku mužjake sebi) praćene bar sa dva, nekada i do 5 muĹľjaka. Pred mrest ženka obično pliva u krug, da bi zatim lučnim savijanjem tela i kontrakcijama izbacila ikru (u roku od 5 sekundi) u vidu dugacke, spiralno izuvijane trake (dugačke do 2,1 m i široke 5-10cm. Mužjaci, obično po dva (sa svakog kraja trake ka sredini po jedan), odmah posle polaganja ikre plivaju i nad trakom izbacuju mleč. Posle mresta u vremenu od oko pola sata i mužjaci a narocito ženke su ošamućeni, izgubljenog osećaja za ravnotežu, a potom, oporavivši se udaljavaju se sa mresnog područja. Ikra posle oplodenja ima prečnik od 2-3 mm. Inkubacija ikre traje, u zavisnosti od temperature vode od 8-14 dana. Tek izvaljena mlad duga je izmedju 4 i 6 mm. Optimalna temperatura je 14 stepeni. Tada je naime preživljavanje ikre i mladji najveće.


U nasim uslovima mrest grgeča nastupa od poslednje dekade marta do kraja aprila, a u nepovoljnim godinama do početka maja. Polnu zrelost ženke stiču u 4 godini, a neki mužjaci i godinu dana ranije. Kada predju na ishranu ribom, odrasli polno zreli grgeči su rešili veæinu svojih životnih problema. Posebno je to vidljivo kod ženki, i stopa smrtnosti tih uzrasta je izuzetno mala i nepromenljiva. Rast je, posle izrazitog ubrzanja u četvrtoj, petoj i šestoj godini starosti, nešto usporeniji ali stalan i sasvim solidan.

Mamci i pribor za lov:


Bandar se najbolje lovi pre i posle mresta, ali je ulov dobar i u jesen. U tekućim vodama ga treba tražiti u šljunkovitom dnu, dok je u stajaćim vodama najčešće na podvodnim uzvišenjima. Na njihovim padinama bandari strpljivo čekaju svoj plen.
Lovimo ga na čekanje, dubinski ili na plovak, u pokretu varalicom. Na tekućim vodama se obično lovi dubinski kako nebismo stalno zabacivali plovak, koji voda nosi i dovodi na obalu. Za dubinski lov koristimo štapove težine bacanja 20-40g, dužine do 3 metra. Najlon je debljine 0,20mm, a udice 4-6. Sistem je takav da olovo bude na dnu, a na 10-15cm prikačena udica. Treba koristiti udice sa dužim vratom zbog lakšeg vađenja, jer bandar duboko proguta mamac. Na mirnijim vodama je mnogo zanimljiviji lov na plovak. On moĹľe da bude klizajući ili fiksiran, što prvenstveno zavisi od dubine vode i dužine štapa, i dovoljno veliki da ga keder ne potopi. I u tom slučaju mamac treba da bude pri dnu. Za mamac je najbolja sitna gavčica ili crvenperka. Bandara možemo loviti varalicom, i to voblerom manjih dimenzija i leptirastom varalicom broj 1. Poslednjih godina se izuzetan uspeh postiže letećim mamcem. To je silikonska varalica koja imitira ribicu ili račića. Leteći mamac padne na površinu pa potom tone, odlazeći od ribolovca dok ne stigne do dna. To čoveku omogućava da dosegne do mesta do kojih sa drugim varalicama ne može. varalicu nije potrebno ponovo zabacivati kada padne na dno, već je dovoljno podici vrh štapa i varalicu odvojiti od dna, pa je ponovo pustiti da tone. Sve će se ponoviti. Mašinicu ne treba namotavati, sem kada menjamo mesto. Pomoću letećeg mamca moćemo ući ispod splava, potopljenih panjeva, ispod mostova, tj. do mesta gde se bandar nalazi.
Bandar je veliki borad, pa je zanimljiv za sportski ribolov. Meso mu je najukusnije, sa vrlo malo kostiju, manje od smuđa. Jedini problem nastaje kod čišćenja krljušti. Da bi smo ga lakše očistili, treba to uraditi odmah posle ulova (dok je živ) jer se tada krljušt lako skida. Ako to ne uradimo, treba ga pre čišćenja potopiti u ključalu vodu nekoliko sekundi, ili ga jednostavno odrati.







субота, 17. децембар 2011.

Som

Som (Silurus glanis) je riba iz porodice Siluridae. Ima izduženo telo, široko i zdepasto na prednjem delu lagano je spljošteno na zadnjem delu u visini repne peraje. Koža nema ljuski, a prekrivena je sa sluzi koja daje somu lepljiv izgled. Glava mu je velika i masivna, uzdužno spljoštena a završava široko rasečenim ustima, sa 6 brkova, 2 dugačka na gornjoj čeljusti i 4 nešto kraća na donjoj čeljusti. Visoko postavljeno oko maleno je što navodi na noćni život. Dugačka analna peraja završava na visini repne peraje od koje je odvojena samo malenim izreskom. Telo je sive boje išarano tamnijim mrljama na leđima i bokovima dok je trbuh svetlije boje.


Staniste

Somu se izgleda sviđaju mirne i duboke vode kao i spore i pravilne rečne vodene struje. Postavlja se na dubokim i zakrčenim mestima kao što suobale, zaštitni kameni zidovi, vrtlozijarci usred voda, potopljena stabla, stenoviti nasipi, nabačeno kamenje gradilišta.

Kao i za sve druge ribe, temperatura vode pokreće mu biološki ritam. Zimi je voda hladna pa mu je prehrambena aktivnost malena. Sa zatopljenjem vode u aprilu i maju skraćuje se probavni režim. Posebno je za ženke važno snabdeti proeteinima organizam pre reprodukcije. No na kraju tog prirodnog cilkusa koji ga sili da potroši uskladištenu eneregiju, somu se ponovno otvara tek koji raste do sredine leta. Od septembra, a osobito u oktobru, postupno opadanje žive u toplomeru obavještava ga da je vreme za uskladištenje masti za zimu koju provodi ukopan u mulj u najdubljim područjima reka gdje su veoma spore vodene struje.

Ishrana
U mladsoti jede plankton a kad odraste vrlo se brzo prilagođava prehrani grabljivica. Ozbiljan oportunist, som se hrani i ribama i rakovimaškoljkama i vodenim puževima. Ne okleva na površini ugrabiti i progutati žabe, glodare i vodene ptice. O somu se čuju maštovite priče koje ga prikazuju kao čudovište sposobno prožderati sve na što naiđe. No premda ima velika usta za hvatanje veoma velikog plena, dosta mu usko ždrijelo sprječava njegovo gutanje.

Razmnozavanje
Som se razmnožava između maja i jula kada temperatura vode dostigne otprilike 20 stepeni. Mresti se u plitkim zonama, češće među korenima obalnih stabala. Ženka izbacuje otprilike 30.000 jajašaca po kilogramu težine, u gnezdo koje prethodno pripravi mužjak.

Inkubacija traje desetak dana tokom kojih samo mužjak čuva i štiti jajašca. Nakon izlaska iz jaja, mlađ, dužine od 7 do 8 mm, razbeži se i sakrije u okolnu vegetaciju. Mladi somovi će sa svoje strane postići spolnu zrelost nakon 5 do 6 godina života.



петак, 9. децембар 2011.

Saran


Šaran je veoma rasprostranjena vrsta ribe. Nastanjuje sve kontinente a potiče iz Azije. Kod nas je tradicionalna riba Panonske nizije, a nastanjuje se u sporotekućim rekama i plićim jezerima, koja se preko leta zagrevaju i do 35°C - 40°C. Optimalna temperatura vode za sarana je 32°C stepena. Ph vrednost od 6.0 do 9.0. Šaran može da naraste do 1 metar dužine i preko 30 kilograma težine, a životni vek mu je od 25 do 30 godina. Šaran je po tipu ishrane svaštojed. Hrani se zooplanktonom, faunom dna, ali i zrnastom hranom. Meso šarana je kvalitetno i najviše se koristi u ishrani. U Vojvodini je jako zastupljen, zbog svoje prilagodljivosti i dobrog prirasta. Razlikujemo 4 oblika gajenih šarana i to po pokrivenosti tela krljuštima.

VRSTE

Supner(saran sa krljustima)

Spigler(maloljuskavi saran)

Cajler(veleljuskavi saran)

Lederer(goli saran)


субота, 3. децембар 2011.

Stingrays

Jeremy Wade, host of the television show “River Monsters”, hauled in this massive 280 pound stingray in Argentina after a four hour battle. These giant stingrays live in rivers and are the world’s largest true freshwater fish. The animal was later released unharmed. 
The stingrays are a group of rays, which are cartilaginous fishes related to sharks. They are classified in the suborder Myliobatoidei of the order Myliobatiformes, and consist of eight families: Hexatrygonidae (sixgill stingray), Plesiobatidae (deep water stingray), Urolophidae(stingarees), Urotrygonidae (round rays), Dasyatidae (whiptail
stingrays), Potamotrygonidae (river stingrays), Gymnuridae (butterfly rays), and Myliobatidae (eagle rays).